KASIM 2015 BODRUM GAYRİMENKUL BÜLTENİ

unnamedKriz var mı? Varsa Bodrum’da var mı?

Bilindiği gibi ülkemizde emlak verileri güncel ve gerçekçi rakamları birebir yansıtmamakta. Ancak yine de karşılaştırmalı veriler hiç olmazsa indikatif bir bilgiye ulaşmamıza yardımcı oluyor.

Eylül sonu Hürriyet Emlak endeksine  göre son 12 ayda Bodrum’da satılık konut ortalama m2 fiyatı %22 lik bir artışla 4.466 TL seviyesinde; en kısa amortisman süresi ise 19 yıl.

En yüksek artış %28 ile Gündoğan’da (5000 TL/m2) ve Gümbet’te (4.167TL/m2)gerçekleşti.

En düşük artış ise %4 ile Akyarlar’da.(3.113 TL/m2)

Göltürkbükü ise en pahalı m2 birim fiyatı ile başı çekiyor. (7795TL/m2)  

Ekim Ayı Özeti:

Geleneksel olarak kalabalık ama az işlemli geçen yaz aylarının ardından seçime endeksli gündem ve siyasal belirsizlikler, Eylül ve Ekim aylarının Bodrum’da beklenenden yavaş geçmesine neden oldu. Özellikle Ekim ayında beklenenin oldukça altında bir hareket gözlendi.

Bu durum bölgede son bir yılda yükselen fiyatlara rağmen özellikle değerli gayrimenkullerin el değiştirmesinde alıcılar için uygun bir ortam oluştuğunu gösteriyor. Yine de bu ortamın düşük fiyatla ev kapatmak için uygun olabileceğini düşünmek Bodrum için biraz iyimserlik olabilir. Bunun kabaca 3 nedenini sıralayabiliriz.

  1. Bodrum büyük bir yarımada. Çeşme ve Marmaris’in aksine gerek yaşam tarzı, gerekse sosyoekonomik olarak bölgeden bölgeye büyük farklılıklar arz etmekte. Bu da bazı bölgelerde düşük fiyatlara rağmen durgunluk yaşanırken bazı bölgelerin de artan fiyatlara rağmen sürekli bir talep görmesini sağlamakta.
  2. Emlak arzının limitli olması. Her ne kadar dağ taş ev olmuş gibi görünse de Bodrum’un coğrafi yapısı ve imar planı emlak ünite sayısını sınırlı tutuyor. Üstelik tüm gözlerin üzerinde olduğu bölgede yeni inşaat yapmak, onay süreci ve bürokrasi bakımından oldukça zorlayıcı.
  3. Talep gören evlerin belli özelliklere sahip olması. Özellikle büyükşehirlerden ikinci bir tatil evi amacıyla Bodrum’da bir ev satınalmak isteyen müşteriler denize yakınlık, özel plaj, deniz manzarası olarak özetleyebileceğimiz 3 özellikten en az birine sahip olmayan evlere ilgi göstermemektedir. Bu kriterlere uygun çok az yeni emlak arzı oluşabildiğinden talep bu katma değerli evlerde sıkışmaktadır.

 

Özetle ekonomik dengelerden nispeten bağımsız olarak yatırım potansiyeli taşıyan Bodrum,  doğru seçilen yatırımlarla bu yıl da alıcısına kazandırmaya devam edecek.